Tarımsal faaliyette bulunan vatandaşların prim borçlarından kesinti yapılıyor. Bu kesintinin oranı ise vatandaşların sattıkları ürün bedeli üzerinden belirleniyor. 1 Nisan 2013 tarihinde yürürlüğe giren ve uygulamaya başlanan tarımsal kesinti tevkifat primi internet üzerinden her vatandaşın takip edebileceği, sorgulayabileceği prim çeşitleri arasında yer almaktadır. Zira yapılan kesintiler de SSK ilgili birimi tarafından internet ortamında online olarak gerçekleştiriliyor.

Tarımsal Kesinti Tevkifat Primi

Tarımsal Kesinti Tevkifat Primi

Bu kesintiden sorumlu olan her vatandaşın 2013 nisan-eylül ayları arasındaki ürün alımlarını yürürlükte olan uygulamaya uygun bir şekilde yani liste halinde hazırlayarak SGK Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirmeleri gerekiyor. Yasanın Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından bildirimlerin yazılı olarak yapılması istenmişti. Ancak günümüzde bu uygulama da bilgisayar ortamına taşında. Artık vatandaşlardan bildirimlerini internet üzerinden online yapmaları isteniyor.

Mevzuat gereği kesinti yapmak ile yükümlü olanlar tarımsal faaliyet içerisinde olan vatandaşlardan aldıkları ürün bedellerinin brüt ücreti üzerinden prim borçlarına göre, borç miktarını aşmayacak şekilde 01 Ocak 2014 tarihine dek %1 kesinti yapmak zorunda. Bu tarihten itibaren ise kesinti oranı %2 olacak şekilde belirlendi.