SSK, sigortalı çalışan milyonlarca kişinin ssk primi başta olmak üzere ssk sigorta ile ilgili tüm bilgileri tutan ve ssk sorgulama gibi işlemlerin yapılmasına imkan sağlayan Sosyal Sigortalar Kurumu olarak bilinir. SSK Sorgulama yapmak isteyenler kurum üzerinden bu işlemi gerçekleştirir.
SSK, günümüzde çalışanların sağlık ve emeklilik konusunda güvenlikdikleri en büyük dayanaktır. Zira ssk sigorta primi ödenen vatandaş sağlık, hastane, muayene, ilaç gibi önemli hizmetlerden ücretsiz olarak yararlanırlar. Bunun yanısıra örneğin sigortalı bir erkek eğer evli ise eşi çalışmasa da eşi de kendisinin üzerinden sigortalı sayılır ve yukarıdaki hizmetlerden faydalanır. Aynı olay çocuklar için de geçerlidir.

SSK

SSK

Sigorta primi ödenen ve belirli bir yaşa ve prim sayısına ulaşanlar aynı zaman da ssk üzerinden emekli olurlar. Yani ssk emeklilik sisteminin bir parçaları oldukları için ödedikleri sigorta primi üzerinden emeklilik hakkı kazanırlar.

SSK’lılar emekli olmak için, yaş, hizmet süresi, ödenmiş prim gün sayısı, malullük gibi kriterleri yerine getirmelidir. Bu kriterler yerine getirildiğinde ssk emeklilik başvurusu yapılır ve ne zaman emekli olabilirim sorusuna cevap bulunur. Bu işlemler ve hizmetler Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından ücretsiz olarak vatandaşa sunulmaktadır.

SSK primini öğrenmek için ise ssk sorgulama yapılmaktadır. SSK Sorgulama uygulaması kullanılarak yapılan bu işlemde vatandaşlık numarası ve kimlik bilgileri Online olarak esgm ile yapılmakta ve sigorta sorgulama ile ilgili diğer detaylı bilgilere de yine aynı panel üzerinden erişilmektedir.

SSK işlemleri aynı zamanda edevlet sistemiyle de tam entegrasyon sağlamaktadır. Ulaşmak istediğiniz bilgilere buradan da ulaşabilirsiniz.