Bilmeyenler ve yeni sigortalı olanlar için ssk hizmet dökümü nasıl alırım sorusunun yanıtını bulacağız. SSK 4A,4B,4C hizmet sorgulama dokümanları nasıl okunur ve detayları nelerdir birlikte göreceğiz.
Çalışan her bireyin işyeri tarafından sigortalı yapılması zorunluluğunu hepimiz biliyoruz. Bu durumu kimi zamanlar suistimal ediliyor olsa da çalışan işçi hakkını aradığı sürece bir sorun yaşanmıyor. Bazı işveren de kaçak olarak ssk’sız işçi çalıştırıyor. Bu gibi işyerlerini sosyal sigortalar kurumuna bildirmek vatandaşlık borcudur.

İş hayatına yeni atılan bir çok çalışan sigortalılık konusundaki bir çok bilgiye sahip değil. Bunların başında da sigortasının yapılıp yapılmadığının takibi geliyor. İşe başlarken hemen sigortanın yapılacağı belirtiliyor ama kimi yerler deneme adı altında aylarca sigortasız işçi çalıştırabiliyor. Sizde bu gibi durumlarda kalmamak için çalıştığınız yerin muhasebe departmanına bu konuyu arada bir çıtlatın.

SSK Hizmet Dökümümü Nasıl Alırım

SSK Hizmet Dökümümü Nasıl Alırım

Çalışılan ayın sonunda sigortam ödeniyor mu şeklinde bilgi almak isterseniz bunu ssk sorgulama sayfasında göremeyebilirsiniz. Bunun sebebi ise, ssk primlerinin ekrana geç girilmesidir. Bunu da şu şekilde yapıyoruz. Örneğin Aralık ayında işe girdiğimizde sigortamın başlangıcını yapılıp yapılmadığını Ocak ayının yirmisinden sonra görebiliyorum. Bu sebeple yeni işe başlayan arkadaşlar, ssk hizmet dökümü alacakları zamanı iyi belirlesinler ve gereksiz panik yapılmasın.

Şifresiz SSK Hizmet Dökümü

Bilindiği gibi bir süredir tc kimlik numarasını kullanarak ssk hizmet dökümü alabiliyor. Şifresiz ssk hizmet dökümü almak için e-sosyal güvenlik merkezi uygulamasına girmemiz yeterli olacaktır. Bura ile ilgili bağlantı sayfamızda yer almaktadır. Bu bağlantıya girdiğinizde karşınıza, tc no gibi kimlik bilgileriniz girmeniz istenecektir. Eksiksiz olarak bu bilgileri belirtilen alanlara girip sorgula dediğinizde açılan sayfanın hizmet bilgisi alanına girerek ssk hizmet dökümü alabiliriz. Buradaki bilgiler ssk prim sayısı, prime esas brüt kazanç (net kazancın üzerindedir), toplam ssk gün sayısı gibi bilgiler yer almaktadır.

SSK