SGK sorgulama uygulaması yenilenen haliyle 2006 yılında kurulan Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sigorta prim gün sayısı hakkında bilgi almak isteyenlere sunulan hizmettir.

İlk başlarda e devlet kapısından alınmasına izin verilen ssk sorgulama sonuçları yoğunluk sebebiyle sgk üzerinden alınmaya başlandı. Sgk sorgulaması bilindiği gibi ülkemizde internetten en çok yapılan bilgi alma işlemlerinden biridir. Sgk’nın bünyesinde bulunan esgm uygulamaları sonucunda alınabilen sgk hizmet dökümü aracılığıyla sorgulama dökümüne ulaşmak mümkün.

SGK Sorgulama

SGK Sorgulama

Sigortalılar şifresiz sgk sorgulaması yapabilirler. Bununla birlikte sigortaya giriş yapanlar da bu uygulamadan yararlanabilirler. E-devlet üzerinden sgk sorgulama yapmak isteyenler e devlet şifresi kullanmak zorundalar. Edevlet şifresi yoksa mobil imza ile de bu işlem yapılabilir. Bunun haricinde şifresiz sgk sorgulama yani tc ile sgk sorgulama yapmak için e-sgk uygulamasından yararlanacağız.

SGK Sorgulama Nasıl Yapılır?

Skg sorgulamak için öncelikle esgm’ye giriş yapılmalıdır. Buraya girişi yazımızdaki bağlantıdan gerçekleştirebilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra gerekli yönlendirmeler mevcut. Bu yönlendirmeler ile sgk primi sorgulanabilir. Tc no girilir ve sorgulaya basılır. Sgk hizmet dökümünü hizmet bilgisi alanından alabilirsiniz. Sgk sorgulaması ile hizmet dökümü aldığınızda prim sayısını ve daha bir çok sigortalılık göstergesini öğrenebilirsiniz.

Sigortalı bir işe girdiğinizde sgk primlerinin ödenip ödenmediğini mutlaka kontrol edin. Kimi işyerleri çalışanın sigortasını bir kaç ay geç yapmakta ve bu hak yemeyi kendine kâr sanmakta olabilir. Bu sebeple siz işinizi sağlama ve ileride yaşanabilecek soruna şimdiden çözüm bulun. Böyle bir durumda patron ya da muhasebeci, unuttuk, onu mu takip edeceğim gibi çıkışlar yapabilir. Bu can sıkıcı duruma maruz kalmamak için sgk hizmet dökümünde sigorta giriş tarihini kontrol edin.

Sgk ile ilgili aklınıza takılan soruları bize aşağıdaki bölümden yazabilirsiniz. Elimizden geldiğince sizlere yardımcı olmak ve bilgi sunmak isteriz.

Sgk Sorgulama