Sigorta sorgulama yapmak ve sgk prim sayısını öğrenmek için yapılan sgk hizmet sorgulama, sigortalı çalışan vatandaşların yatırılan primlerinden prim miktarlarına kadar tüm veriler SSK tarafından erişilebilir kılınmaktadır.

Bundan yıllar önce SGK hizmet sorgulama işlemlerinin yapılabilmesi için kuruma resmi bir yazılı dilekçe ile müracaatta bulunulması gerekiyordu. Ancak günümüzde internet ağı sayesinde sadece birkaç dakika içerisinde vatandaşlar bu sorgulama işlemini yapabiliyor.

Online olarak yapılan sgk hizmet sorgulama sayesinde çalışan ve sigorta girişi olan her vatandaş kolayca sigorta prim sorgulama, işe giriş tarihi, toplam sgk gün sayısı biri bir çok işlemi gerçekleştirebiliyor. Aynı zamanda, sgk hizmet sorgulama panelinden, varsa rapor parası gibi işgörmezlik ödeneklerini de öğrenebiliyor.

Sistemin devreye girmesiyle birlikte SGK e-devlet şifresi ile sorgulama yapılmasını zorunlu kılmıştı. Ancak pek çok vatandaşın şifre konusunda sıkıntı yaşaması üzerine bu uygulama kaldırıldı. 15 Aralık 2011 tarihinden bu yana e-sgk kapsamında yapılan sorgulama işlemlerinde vatandaşlardan e-devlet şifresi istenmiyor. Ancak elbette işlemin yapılabilmesi için bazı kimlik bilgilerinin kullanılması gerekiyor.

Nüfusa kayıtlı olunan il, cilt numarası, TC Kimlik numarası bu bilgilerin başında gelmektedir. Tüm kimlik bilgilerinin doğru ve eksiksiz bir şekilde ilgili alana yazılmasının ardından alt bölümdeki güvenlik kodunun da aynı şekilde boş kutucuğa yazılması gerekiyor. Ardından sorgulama işlemi tek tıkla gerçekleştirilebiliyor. Vatandaşlar gördükleri dökümün çıktısını da alabiliyor ve bu sayede çok daha rahat bir şekilde incelemelerini gerçekleştirebiliyor.

Unutmayın, sgk hizmet sorgulama işlemi esgm üzerinden sadece 4a sorgulama ve 4c sorgulama yapacak olanlara hizmet sağlamaktadır. Bağkur primi ödeyenler e-devlet üzerinden sorgulama yapabilirler.