Sgk hizmet dökümü, emekli sandığı ve ssklılar kapsayan genel sigorta prim sorgulama dökümüdür. Sgk hizmet dökümü 4a, 4b ve 4c sgk statülerinde çalışanların şifresiz olarak prim gün sayısını öğrenmeleri için alınmaktadır. Sigorta girişi olan herkes sgk hizmet dökümü alarak toplam sgk prim sayısını öğrenebilirler.

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK tarafından sunulan sgk hizmet sorgulama sistemi olan hizmet dökümü bilgisi alma uygulamasıyla, işe ilk giriş tarihini öğrenme, emekli sandığı hizmet dökümü, ssk prim sorgulama gibi işlemlerin tamamı yapılmaktadır. Aynı zamanda geliştirilen sgk sorgulama sayesinde rapor parası sorgulama yapmakta mümkündür.

sgk hizmet dökümü

sgk hizmet dökümü

Sgk hizmet dökümü iki şekilde alınmaktadır. Bunlardan ilki ve az kişi tarafından kullanılanı e-devlet ile sgk hizmet dökümü almaktır. E-devlet şifresi istediği için bu işlemi PTT’den e-devlet şifresi alanlar devlet kapısından giriş yaparak sağlamaktadır. Diğer şekil ise, esgm ile şifresiz sgk hizmet dökümü almaktır. Bu uygulama bizzat Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geliştirilen e-sorgulama merkezi tarafından yapılmaktadır.

Şifresiz sgk hizmet dökümü almak için yapılması gerekenler oldukça basittir. Esgm ekranına girdiğinizde sizden tc kimlik numarası, doğum tarihi, aile sıra no bilgilerini belirtilen yerlere yazıp sorgula demeniz istenmektedir. Bu işlemi yaptığınızda açılan kişisel sgk sayfanızdaki hizmet bilgisi kısmından 4a hizmet dökümü ya da 4c hizmet dökümü alabilirsiniz.