Güvenli biçimde SGK gün sorgulama hizmet bilgisine bakmak için e-sgk bağlantı ve sorgu birimlerinden biri olan esgm sayfasını kullanmanız gerekiyor. SGK gün sorgulama işlemi günümüzde 2 yöntem ile yapılmaktadır. İlk yöntem sıklıkla kullanılan yöntem olan T.C. kimlik no gibi kimlik bilgileriyle yapılan şifresiz SGK Gün sorgulama işlemidir. 2.yöntem PTT şubelerinden sıra bekleyerek ve işlem ücreti ödeyerek alınan şifre ile yapılan E-Devlet ile SGK Gün Sorgulama işlemidir. Ancak bu yöntem E-Devlet şifresinin alınmasının zahmetli olmasından dolayı tercih edilmemektedir ancak E-SGM otomasyon sisteminde oluşabilecek teknik sorunlardan dolayı E-Devlet bir alternatif yol olarak aklımızda bulunsun.

SGK Gün Sorgulama 1. Yöntem

T.C no ile SGK Gün sorgulama ‘sı yapmak için önce SGK ’nın sitesine girip oradan esgm bağlantısına giriyoruz. Burada karşımıza çıkan formda T.C kimlik no, nüfusu kayıtlı olunan il, cilt no, doğum yılı girildikten sonra güvenlik kodu bölümünde ki resimde yazan karakterleri(harf,rakam) güvenlik kodu kutusuna doğru bir şekilde girip sorgula düğmesine tıkladığımız zaman sisteme giriş yapmış oluruz.Giriş sayfasındaki formda istenen tüm bilgiler nüfus cüzdanınızda mevcuttur.

Giriş yapıldıktan sonra karşımıza çıkan ekranın sağ tarafındaki menüde;

SSK gün sorgulama yapmak için Hizmet Bilgisi 4A ‘ya
Bağkur gün sorgulama için Hizmet Bilgisi 4B ‘ye,
Emekli Sandığı gün sorgulama için Hizmet Bilgisi 4C ‘ye tıklamak gerekiyor. Yeni açılan sayfa sgk hizmet dökümü bilgilerini içermektedir.

SGK Gün Sorgulama 2.Yöntem

E-Devlet ile SGK Gün Sorgulama yapmak için önce Turkiye.gov.tr adresine giriyoruz. Burada sayfanın en üstünde yer alan E-Hizmler bağlantısına tıkladığımızda karşımıza bir çok sorgulamanın liste halinde geldiğini göreceğiz. Bu listede SGK ile ilgili bölümü bulduğumuzda;

SSK‘lılar için Hizmet Bilgisi 4A,
Bağkur ‘lular için Hizmet Bilgisi 4B,
Emekli Sandığına bağlı olanlar için Hizmet Bilgisi 4C ,
seçeneklerinden size uygun olana tıklayınız. Sonrasında karşımıza giriş sayfası gelecek. Giriş sayfasındaki forma T.C. kimlik no ve E-Devlet şifresini yazdıktan sonra SGK gün sorgulama tamamlanmış olur.