SGK Emeklilik Sorgulama, ne zaman emekli olacağınız, emekli olmanız için kaç günlük priminizin daha yatırılmış olması gerekiyor gibi sorularınıza yanıt bulabileceğiniz en kolay platform internet olacaktır.

Uzun süredir bazı kimlik bilgileri kullanılarak internetten SGK emeklilik sorgulama işlemi yapılabiliyor. Bu işlem için yaklaşık 3 yıl öncesinde e-devlet şifrenizin mevcut olması şartı aranıyordu.

SGK Emeklilik Sorgulama

SGK Emeklilik Sorgulama

Ancak 15 Aralık 2011 tarihinden bu yana şifreniz olmadan da sorgulama işlemini gerçekleştirebiliyorsunuz. Emekliliğe hak kazanabilmeniz için bazı kıstaslara uyan bir çalışma yaşantınızın olması gerekiyor. Bu kıstaslara ne kadar uyduğunuzu öğrenmek için hemen “ne zaman emekli olurum” şeklinde bir sorgulama yaptırabilirsiniz. Sorgulama sayfasında cinsiyetinizi ve doğum tarihinizi yazmanız gerekiyor.

Ayrıca hizmete başlama tarihiniz, SSK prim ödeme gün sayınız, diğer sandıklara ait gün sayınız, fiili ve yurt dışı gün sayınız ile 3600 günün doldurulduğu tarih gibi sorulara yanıt vermeniz gerekiyor. Bu nedenle emeklilik sorgulamasından önce SSK hizmet dökümü sorgulaması yaptırmanızda fayda var. Bu dökümden sizden istenen bilgileri alarak emekli olmaya hak kazanacağınız tarihi net olarak öğrenebilirsiniz. Emekli oldum mu diye düşünmeye başladıysanız ne zaman emekli olacağınızı hesaplayarak öğrenebilirsiniz.

SGK Emeklilik sorgulama yapmak için sayfamızdaki bağlantıya girdikten sonra ilgili parametreleri eksiksiz olarak doldurun ve gönderin. Emeklilik sorgulama sayfasında yer alan tüm alanları doldurmak gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Sizi ilgilendiren kısımları doğru girmeniz yeterlidir.

SGK Emeklilik Sorgulama