SGDP tescil kaydı sorgulama işlemlerinizi e-devlet şifresine gerek kalmadan internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Online olarak e-sgm hizmet sorgulama ekranı üzerinde bazı bilgileri eksiksiz ve hatasız bir şekilde yazmanız istenecektir. Bu bilgiler TC kimlik numarası, nüfusa bağlı olduğunuz il, kimliğinizin üzerinde yazan cilt ve doğum yılınız şeklinde sıralanabilir.

Bilgilerinizin doğru olduğundan emin olduğunuz halde hata uyarısı alıyorsanız, alt bölümde yer alan güvenlik kodunu gördüğünüz şekilde boş kutucuğa yazdığınızdan emin olmalısınız. Güvenlik kodu harf ve rakamlardan oluşmaktadır. 4B kapsamında yer alan yani eski adı ile Bağ-Kur şartları kapsamında emekliliğe hak kazanmış veya emeklilik işlemi yapılmış olan vatandaşların Sosyal Güvenlik Destek Prim (SGDP) borçları bulunabilmektedir.

SGDP Borç Kesinti Sorgulama

SGDP Borç Kesinti Sorgulama

Sosyal Güvenlik Destek Primi yani SGDP borç sorgulama ya da kesinti oranı sorgulama için Sosyal Güvenlik Kurumunun tescil kaydı alanına giriş yapmanız yeterlidir. Girdikten sonra ana menüde bilgilere ulaşabileceksiniz.

Bu borç tutarı her vatandaş için sabit bir rakama tekabül etmez çünkü maaş tutarına göre belirlenmektedir. Primler ise vatandaşlar tarafından yatırılmıyor; maaştan kesinti yapılması şekliyle tahsil ediliyor. Kesinti oranı ise maaşın %10 oranından % 15 oranına kadar çıkabiliyor. Belirli bir plan çerçevesinde yapılacak olan kesintileri internetten SGDP sorgulama işlemini gerçekleştirerek öğrenebilirsiniz.

SGDP Sorgulama