Bir süredir devam eden yeni kıdem tazminatı konusundaki görüşlere bir yenisi daha eklendi: Opsiyonel Kıdem Tazminatı
Başbakan Yardımcısı Babacan’dan çıkan bu modele göre eski çalışanlar eski sisteme yeni çalışacak olanlar ise yeni sisteme göre kıdem tazminatı hakkına sahip olacak. Açıkçası bu sisteme göre milyonlarca hâlihazırda çalışanın durumu değişmeyecek. Patronun insafı kıdem tazminatı paralarında aynı yerini koruyacak.

Bize göre kıdem tazminatı yasası zorunlu olarak hayata geçirilmeli ve işverenlerin tümü çalışanın kıdem tazminatını Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’na ödemeliler. Ödeyecek durumu olmadığını iddia eden işverenlerden ise taksitle bunu almalılar. Çünkü maalesef ki günümüzde çalışanın tazminat parasına göz dikmiş olan çok sayıda işveren olduğu genel olarak belli oluyor.

Yeni kıdem tazminatı nasıl olacak bilinmez ama biz Başbakan Yardımcısı Sn. Ali Babacan’ın düşüncelerini hep birlikte okuyalım.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, iş dünyası tarafından tartışılan kıdem tazminatında ‘esnek modeli’ni adres olarak gösterdi. Kıdem tazminatının şu anda çalışanların ancak yüzde 10’unun alabildiği bir hak olduğunu belirten Babacan, çalışanların doğmuş kıdem tazminatının yüzde 90’ı alamadığına dikkat çekti. Sendikasız geniş kitlelerin kıdem tazminatını alamadığını ifade eden Babacan, Odalar Birliği’nin Fon kurulmasını istemediğini duymadığını kaydetti.

Babacan “Şöyle bir seçenekte fayda olacak. Opsiyonlu bir çalışma. İsteyen eskisi gibi devam etsin. Yeniler yeni sistemle başlasın. Daha esnek işçi ile işverenin mutabık kaldığında opsiyonlu bir sistem de düşünebiliriz. İşçi ile işveren yeni sisteme geçmek istiyoruz derlerse parametreleri var. Kıdem Tazminatı Fonu’nun pek çok parametresi var. Fonun aktüeryal hesapları var. Herkes kendi hesabındaki parayı görecek. İşsizlik Fonu gibi ortak hesap olmayacak. Herkesin kendi şahsi hesabına yatacak primlerden bahsediyoruz. 1 gün çalışsa dahi hesabına yatacak” dedi.