Emekli sandığı mensubu devlet memurları 4c hizmet dökümü sorgulama yaparak ssk prim gün sayısını öğrenebilir ve emeklilik hesaplama dahil bir çok işlemi gerçekleştirebilirler.

2011 yılından itibaren sosyal güvenlik kurumu SGK’nın esgm altyapısı üzerinden alınabilen emekli sandığı 4c hizmet dökümü sayesinde 657 sayılı devlet memurluğu kanununun 4/c maddesine dahil olan devlet memurları sigorta primleri ile ilgili bilgileri şifresiz olarak esgk sorgulamasıyla almaktadır. Bu hizmet sgk’nın kendi sitesi üzerinden sunulmaktadır.

Emekli Sandığı 4C Hizmet Dökümü

Emekli Sandığı 4C Hizmet Dökümü

4C hizmet dökümü almak için 2011 yılı öncesinde e-devlet şifresi gerekliydi. Sgk’nın eski ssk zamanındaki gibi şifresiz hizmet dökümü almak mümkün değildi. Emekli sandığından hizmet bilgisini öğrenenler de e-devletten almaları gerekiyordu. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kurulmasıyla birlikte bu uygulamalar tek çatı altında toplanarak sgk üzerinden 4c hizmet dökümü almanın önü açılmış oldu. Devlet memurları ve emekli memurlar hizmet dökümü, prim sorgulama, sgk gün dökümü gibi bilgilerine ulaşmak için şifreye ihtiyaç duymadan esgm ile emekli sandığı 4c hizmet dökümü alabilmekteler.

4C Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

4c hizmet dökümü almak için yani sgk sorgulama yapmak için e-sgk’nin alt birimi olan esgm sistemine giriş yapıyoruz. Burada bizden tc kimlik numarası ve diğer bilgileri girmemiz isteniyor. Bunları girip sorgula dediğimizde açılan ekran bize özel sgk hizmet dökümü ekranıdır. Buradaki sağ taraftan 4c hizmet bilgisi yazılı kısmı seçtiğimizde emekli sandığı hizmet dökümü sorgulama sonuçlarına ulaşmış oluruz.